RGC under 18’s and under 16s begin their Age-Grade season with a tough away trips to the Dragons on Sunday (16th Sept) hoping to improve on last year's campaign where solid performances in all the games resulted in several close games and victories for the U18s against the Ospreys both home and away.
This summer’s pre season build up saw the U18s boys take on Cobra youth, Sale Sharks Academy and Bedford under 19’s (all away) and all three fixtures proved to be very worthwhile exercises, While the U16s played fixtures against the Scarlets, Leeds and the RGC U17s development squad.
Both age groups giving the whole squad game time allowing the coaches to try out different combinations of players.
Marc Roberts the WRU Performance program manager for North Wales said: ”Both squads of coaches and management are pleased with the Summer preparations and I know that the players are looking forward to the testing games over the next 5 months. The Regional Age grade competition is always a high standard competition and is exactly what is needed to continue the development of our players”
The squads will travel down on Saturday 15th and stay in Newport before heading off for the game at :
U16s 12pm K.O Newbridge Rugby Club
U18s 1pm K.O. Cross Keys Rugby Club
After the Dragons the boys will play their first home game of the competition on the 30th Sept at U18s at Erias Park and U16s at Rydal Penrhos when the Ospreys are the opponents.
Remaining fixtures
7th Oct Scarlets (Away)
14th Oct Blues (Home)
21st Oct Scarlets (Home)
4th Nov Blues (Away)
18th Nov Dragons (Home)
13th Jan Ospreys (Away)
U18s Squad
Callum Mitchell (Academy)
Cameron Davies (Academy)
Cameron Hughes (Academy)
Dan Colclough (Academy)
Dewi Bowen (Academy)
Eifion Roberts (Pwllheli RFC)
Harri Edwards (Academy)
Harry Collins (Academy)
Huw Owens (Pwllheli RFC)
Huw Parry (Bro Ffestiniog RFC)
Huw Worthington (Cobra RFC)
Jac Roberts (Dolgellau RFC)
Jack Foster (Academy)
Jake Hayden (Denbigh RFC)
Jake Hazelhurst (Academy)
Jake Lovatt (Academy)
Jordan Jones (Academy)
Josh Roberts (Academy)
Krystn Yeomans (Colwyn Bay RFC)
Lewis Stockton (Academy)
Luke Williams (Academy)
Matt Phelan (Colwyn Bay RFC)
Matthew Griffiths (Academy)
Max Davies (Academy)
Mike Williams (Academy)
Morgan Williams (Academy)
Ollie Sharples (Academy)
Osian Jones (Academy)
Patrick Atkinson (Llandudno RFC)
Rhodri Mayor (Academy)
Sam Stelmaszek (Academy)
Sam Turner (Academy)
Tim Grey (Academy)
Toby Twigg (Academy)
Tom Astbury (Academy)
Tom Hughes (Academy)
Tom Williams (Academy)
William Filby (Pwllheli RFC)
Will Jones (Dolgellau RFC)
Zack Roberts (Academy)
U16s squad
Alun Hughes (Bro Ffestiniog RFC)
Alwyn Lister (Llandudno RFC)
George Godwin (Mold RFC)
George Grice-Gibson (Wrexham RFC)
Alex Rigby (Pwllheli RFC)
Billy Jones (Llangefni RFC)
Aron Hughes (Bro Ffestiniog RFC)
Twm Jones (Newtown RFC)
Luc Davies (Llandudno RFC)
Jacob Cornwell (Llandudno RFC)
Lukas Owen-Ziegenbalg (Exiles)
Osian Jones (Bro Ffestiniog RFC)
Rhodri Parry (Llangefni RFC)
Sean Lonsdale (Rhyl RFC)
Sion Rees (Newtown RFC)
Max Peters (Llangefni RFC)
William Bryan (Mold RFC)
Jack Owen (Newtown RFC)
Aeron Sanchez (Caernarfon RFC)
Jonathan Pym (Exiles)
Patrick Fray (Exiles)
Owen Evans (Wrexham RFC)
Lloyd Evans (Llandudno RFC)
Jordan Jones (Newtown RFC)
Elliot Pritchard (Newtown RFC)
Sam Jones (Newtown RFC)
Rhun Williams (Caernarfon RFC)
Will Evans (Newtown RFC)
Danny Cross (Wrexham RFC)
Rhys Tudor (Llandudno RFC)
Ianto Pari (Pwllheli RFC)
Jordan Lewis-Wilkes (Mold RFC)
Robin Jones (Bala RFC)
Matt Whitehouse (Newtown RFC)
James Blythin (Rhyl RFC)
Oliver Marple (Mold RFC)
Thomas Dawkins (Llangefni RFC)
Ryan Pike (Llandudno RFC)
Will Whittington (Newtown RFC)
There are no events to show yet.